پارچه بافته شده با مواد ضد آب

پارچه‌های ضدآب پارچه‌هایی هستند که ذاتاً در برابر نفوذ آب و خیس شدن مقاوم هستند یا به آن‌ها تبدیل شده‌اند. اصطلاح “ضد آب” به انطباق با مشخصات حاکم و شرایط خاص یک روش آزمایش آزمایشگاهی اشاره دارد.

پارچه ضد آب به طور کامل از نفوذ و جذب آب مایع به داخل جلوگیری می کند، برخلاف پارچه ضد آب که تنها نفوذ آب را به تاخیر می اندازد. به طور سنتی، پارچه را با پوشش دادن آن با یک لایه پیوسته از مواد انعطاف پذیر غیر قابل نفوذ، ضد آب می کردند. اولین مواد پوششی مورد استفاده چربی حیوانی، موم و روغن های گیاهی سخت شده بود. امروزه از پلیمرهای مصنوعی مانند پلی وینیل کلراید (PVC) و پلی اورتان استفاده می شود. پوشش‌های پلیمری معمولی نسبت به پارچه‌های ضدآب برای پوشیدن ناراحت‌کننده‌تر هستند، زیرا نسبتاً سفت هستند و اجازه خروج بخار تعریق را نمی‌دهند. در نتیجه آنها اکنون برای لباس های بارانی اضطراری استفاده می شوند. پارچه ضد آب برای پوشیدن راحت تر است اما خواص ضد آب آن کوتاه مدت است.

هنگامی که یک ماده “ضد آب” است، در معیارهای مشخص شده توسط یک مشخصات حاکم و شرایط واضح یک آزمایش آزمایشگاهی قرار می گیرد. در اصل پارچه های ضد آب موادی هستند که در برابر نفوذ آب مقاوم هستند. این نوع پارچه ضدآب ابزار ارزشمندی برای ساخت کالاهای خانگی، لباس در فضای باز، کفش و سایر تجهیزات سبک زندگی است. عوامل ضد آب می توانند در طول فرآیند تولید به مواد بچسبند. ممکن است محصول نهایی “ضد آب” باشد. هنگام ایجاد بهترین کیسه های حبوبات ضد آب جهان، باید بهترین پارچه ها را پیدا می کردیم. بیایید برخی از رایج ترین انواع پارچه های ضد آب که امروزه در گردش هستند را بررسی کنیم.

اصطلاحات مفید در مورد پارچه ضد آب
قبل از اینکه عمیقاً به پارچه ضد آب بپردازیم، ضروری است که تفاوت بین چند اصطلاح مرتبط، اما نه یکسان در رابطه با پارچه را تشخیص دهیم. شاید قبلاً هنگام خرید مبلمان منزل، لوازم داخلی یا لباس خود با این اصطلاحات برخورد کرده باشید. درک تفاوت به شما ایده واضحی از چیستی پارچه ضد آب می دهد.

پارچه ضدآب

وقتی پارچه ای ضد آب باشد، تا حدی در برابر آب غیر قابل نفوذ است. توانایی آن در دفع آب با آزمایش میزان فشاری که می تواند قبل از شروع به تراوش آب تحمل کند، اندازه گیری می شود. پارچه تنها در صورتی می تواند به عنوان ضد آب شناخته شود که دارای درزهای مهر و موم شده باشد. به شرطی که این کیفیت را داشته باشد می توان آن را ضد آب در نظر گرفت. کیفیت محفظه ها و مهر و موم ها تعیین کننده میزان ضد آب بودن یک محصول است. یک نمونه عالی از پارچه ضد آب، پارچه پلی استر است. این ماده ای است که بعید است رطوبت را جذب کند. می توانیم پلی استر را محکم ببافیم تا آب از آن عبور نکند. بنابراین برای تولید وسایل منزل مانند کیسه حبوبات و مبلمان بسیار موثر است.

آب گریز


فرآیند تولید پارچه ضد آب، نفوذ آب به پارچه را بسیار دشوار می کند. محصولات دافع آب معمولاً دارای نوعی پوشش هستند، نه اینکه خود پارچه واقعی را تشکیل دهند.

مقاوم در برابر آب


این نوع پارچه در برابر نفوذ آب مقاومت می کند. در آب و هوای شدید، شاید در یک نم نم باران بسیار ملایم، شما را خشک نگه نمی دارد. این نوع پارچه ها حداقل میزان محافظت را ارائه می دهند.

بنابراین عایق رطوبتی بالاترین سطح محافظتی است که می توانید در برابر رطوبت داشته باشید. در زیر به جزئیات بیشتر پارچه های مقاوم در برابر آب می پردازیم.

پارچه ضد آب چگونه ساخته می شود؟
قبل از اینکه انواع مختلف پارچه های ضد آب را بررسی کنیم، اجازه دهید نگاهی به ساختار آنها بیندازیم. غشاء لایه ای از مواد ضد آب است که به پوسته بیرونی یک محصول یا قطعه ای از تجهیزات چسبانده شده است. انواع اصلی پارچه های ضد آب و تنفس که به پارچه های WPB نیز معروف هستند، دو نوع غشا را در نظر می گیرند. اولین مورد PU است که مخفف پلی اورتان است و دومی یک غشای ePTFE یا پلی تترا فلوئورواتیلن منبسط شده است.

باب گور اولین پارچه ePTFE را در سال 1978 توسعه داد و ساخت. او آن را Gore-Tex نامید. در ادامه با جزئیات بیشتری درباره Gore-Tex صحبت خواهیم کرد.

اساسا، باب گور متوجه شد که وقتی PTFE را کشید، سطحی ضد آب با میلیون ها منافذ ریز تشکیل داد. این منافذ 700 برابر بزرگتر از یک مولکول بخار آب و 20000 برابر کوچکتر از یک مولکول آب هستند. تفاوت در اندازه به این معنی است که آب مایع نمی تواند از طریق غشاء نفوذ کند. اما بخار آب گازی می تواند.

پوشش PU روی پارچه هیچ منافذی ندارد و همین امر باعث می شود که تنفس آن کمتر از ePTFE باشد. پلی اورتان همچنین آب را به سطح جذب می کند. پوست در فرآیندی به نام فتیله مولکولی رطوبت را دفع می کند. غشاهای PU همیشه در محیط‌های مرطوب و مرطوب به خوبی عمل نمی‌کنند، اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان در حال توسعه نسخه تنفس‌پذیرتری از این پارچه هستند.

 

8 نوع رایج پارچه – آیا همه آنها از نظر فنی ضد آب هستند؟

 

1. پنبه لمینت

پارچه های لمینت مانند پنبه رایج و موثر هستند. یک پوشش نازک ضد آب به پنبه داده می شود تا آن را ضد آب کند. این نسخه از عایق رطوبتی نیز نسبت به سایر منابع سازگارتر با محیط زیست است زیرا یک طرف آن یک پارچه طبیعی است. پارچه لمینت برای کلاه، ژاکت و لباس اسکی ایده آل است. در شرایط آب و هوایی شدید به خوبی کار می کند. یک لایه مقاوم در برابر آب به پشت پنبه چسبانده شده است که باعث افزایش ضد آب می شود. اگرچه پارچه پس از این فرآیند انعطاف پذیری کمتری پیدا می کند، اما ساختار محکمی ایجاد می کند و همچنان بسیار قابل تنفس است.

2. پلی استر و نایلون

وقتی پلی استر و نایلون به تنهایی می ایستند به خودی خود ضد آب نیستند، اما به دلیل بافت محکم خود در برابر آب مقاوم هستند. باز هم، یک پوشش خاص می تواند آنها را ضد آب کند. لایه ای از پلی اورتان در قسمت داخلی پارچه به آن اجازه می دهد در برابر باران و سایر پاشش آب مقاومت کند. پلی استر و نایلون بسیار کمتر قابل تنفس هستند و به اندازه سایرین قوی نیستند. پارچه نایلونی Ripstop به عنوان یکی از محکم‌ترین پارچه‌ها در این خانواده مواد خاص نمی‌تواند مورد توجه قرار نگیرد. در جنگ جهانی دوم، آنها حتی از آن برای ساخت چتر نجات استفاده کردند، زیرا دارای خاصیت ضد آب و ضد پارگی بود.

3. وینیل و پلاستیک

اینها نمونه های خوبی از مواد مصنوعی ضد آب هستند که ممکن است در بسیاری از وسایل خانه پیدا کنید. این نوع پارچه ها از زیرانداز گرفته تا کیسه های لوازم آرایشی بسیار ضد آب هستند. نه تنها از نفوذ آب جلوگیری می کند، بلکه به همان اندازه سخت است که انعطاف پذیر است و بهترین های هر دو دنیا را به شما می دهد.

4.TPU

پلی اورتان ترموپلاستیک بسیار نرم، انعطاف پذیر و دوستدار محیط زیست نسبت به سایر گزینه ها مانند PUL یا پلی اورتان لمینت است. این ماده ضد آب به دلیل ماهیت جاذب و راحت برای پوشک های قابل استفاده مجدد مناسب است.

5. فلیس پلی استر

پشم گوسفند از پارچه های مقاوم در برابر آب طبقه بندی می شود، البته تا زمانی که به اندازه کافی ضخیم باشد. فلیس نوع دیگری از پارچه است که برای لایه بیرونی پوشک های پارچه ای مفید است. استفاده دقیق از یک پوشش دافع آب می تواند پشم گوسفند را بیشتر از آنچه که به طور طبیعی است در برابر آب مقاوم کند.

6. لمینت پلی اورتان (PUL)

لمینت پلی اورتان پارچه تمام پارچه هایی است که در نوع خود ضد آب هستند. PUL یک پارچه پلی استر است که دارای پشتی پلاستیکی است که از یک لایه نازک ضد آب تشکیل شده است. لمینت پلی اورتان پارچه ای کاملا ضد آب و همچنین قابلیت تنفس و انعطاف پذیری دارد. بهترین چیز در مورد پلی استر PUL این است که نازک، صاف است و می توان آن را چندین بار بدون آسیب رساندن شست.

7. پشم


یکی از مزایای اصلی پشم این است که کاملاً طبیعی است و در برابر آب مقاوم است. اگرچه ممکن است کاملاً ضد آب نباشد، می توانید یک لایه لانولین اضافه کنید و محافظت از آن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. پشم آب پز بسیار مقاوم در برابر آب است زیرا فرآیند جوشیدن پارچه را ضخیم تر و متراکم تر می کند.

8. پارچه روغنی


پارچه روغنی در اصل یک پارچه کتانی با روکش روغن بذر کتان جوشانده شده است تا کاملا ضد آب شود. پارچه‌های روغنی امروزی را می‌توان با استفاده از مواد پنبه‌ای به علاوه یک لایه وینیل شفاف روی آن ایجاد کرد. پارچه روغنی مواد کم تعمیر و نگهداری است که برای سفره، کیف و لوازم آشپزخانه استفاده می شود.

زیرو P640

کجراه P500

مخمل کریستال

ملانژ P610

لبون

فلورانس